Saúdská Arábie plánuje prostřednictvím svého Public Investment Fund (PIF) a ve spolupráci s investory ze Singapuru investici ve výši 5 miliard dolarů do nové basketbalové ligy. Tato soutěž nemá menší cíl než konkurovat slavné NBA.
Soutěž by měla zahrnovat šest mužských a šest ženských týmů, které by soutěžily v osmi hostitelských městech napříč Asií a Evropou, přičemž dalšími potenciálními lokalitami jsou Macao a Singapur.
Cílem tohoto projektu je přilákat špičkové hráče světové úrovně a nabídnout alternativu k zámořské NBA. Mezi klíčové investory patří Byron Deeter, Maverick Carter a Geoff Prentice. Strategickými partnery jsou společnost Sela, vlastněná PIF, a Galaxy Entertainment Group.
Velký zájem o účast na projektu projevilo i singapurské ministerstvo kultury, komunity a mládeže. „Jsme v rané fázi zkoumání podmínek této dohody a otázku investic posoudíme ve vhodnou dobu,“ prohlásil mluvčí ministerstva.
„Pokud jde o globální basketbal, příležitost je obrovská. Existuje obrovský nevyužitý trh – miliony fanoušků mimo USA, kteří touží po rozvoji tohoto sportu na elitní úrovni,“ uvedl Deeter, jeden ze zapojených investorů.
Tento ambiciózní krok navazuje na předchozí snahy Saúdské Arábie zvýšit svůj vliv ve světě sportu. V roce 2022 PIF financoval vznik golfové série LIV Tour, která přetáhla přední golfisty z PGA Tour nabídkami vysokých finančních odměn.
Tato iniciativa vedla k rozkolu ve světě profesionálního golfu a vyvolala debaty o tzv. „sportwashingu“, tedy využívání sportu k vylepšení mezinárodní image země.
Podobně Saúdská Arábie investovala značné částky do fotbalu, například angažováním hvězdného Cristiana Ronalda do tamní ligy. Tyto aktivity jsou součástí širší strategie diverzifikace ekonomiky a posílení tzv. „soft power“ království prostřednictvím sportu.
„Soft power“ označuje schopnost státu nebo organizace ovlivňovat jiné subjekty prostřednictvím kultury, hodnot a diplomacie, nikoliv silou či nátlakem. Často se projevuje investicemi do sportu, médií nebo vzdělání s cílem zlepšit mezinárodní image a získat politický či ekonomický vliv.
Plánovaná basketbalová liga by mohla změnit globální sportovní scénu a představovat vážnou konkurenci pro NBA.
Otázkou zůstává, jak na tuto výzvu zareaguje zavedená zámořské liga a zda se novému projektu podaří přilákat dostatek talentů a fanoušků, aby byl udržitelný a úspěšný.
Saúdská Arábie plánuje investovat obrovskou částku ve výši 5 miliard dolarů do nové basketbalové ligy prostřednictvím svého Public Investment Fund (PIF) a ve spolupráci s investory ze Singapuru. Tato soutěž má ambiciózní cíl konkurovat slavné NBA a přitáhnout špičkové hráče z celého světa.
Nová liga by měla zahrnovat šest mužských a šest ženských týmů, které by soutěžily v osmi hostitelských městech v Asii a Evropě. Mezi potenciálními lokalitami jsou zmiňovány Macao a Singapur. Klíčovými investory projektu jsou Byron Deeter, Maverick Carter a Geoff Prentice, kteří spolupracují se společnostmi Sela a Galaxy Entertainment Group.
Tato investice navazuje na předchozí snahy Saúdské Arábie o zvýšení svého vlivu ve světě sportu. V roce 2022 PIF financoval vznik golfové série LIV Tour, která přitáhla přední golfisty z PGA Tour nabídkami vysokých finančních odměn. Tyto aktivity vyvolaly debaty o „sportwashingu“, tedy využívání sportu k zlepšení mezinárodní image země.
Podobně Saúdská Arábie investovala také do fotbalu, například angažováním Cristiana Ronalda do tamní ligy. Tyto aktivity jsou součástí širší strategie diverzifikace ekonomiky a posílení „soft power“ království prostřednictvím sportu.
Plánovaná basketbalová liga by mohla změnit globální sportovní scénu a představovat vážnou konkurenci pro NBA. Zůstává však otázkou, jak na tuto výzvu zareaguje zavedená zámořská liga a zda se novému projektu podaří přilákat dostatek talentů a fanoušků, aby byl udržitelný a úspěšný.