Pořadatelé mají v zásobnících 50 000 metrů krychlových technického sněhu. Do rána ho na tratích kvůli dešti mírně ubylo. Silný vítr ale zrušil dnešní tréninky, biatlonisté se tak na trať ve zrekonstruované Vysočina Areně dostanou až v úterý, den před prvním závodem, kterým bude snížená štafeta.
„Důvodem zrušení tréninku a uzavření tratí je silný nárazový vítr, který místy dosahoval rychlosti až 90 kilometrů v hodině,“ uvedl tiskový šéf šampionátu Tomáš Hermann.
„Přes noc jak zapršelo a foukalo, tak jsme zaznamenali úbytek sněhu. Trošku se to liší podle úseku trati, řekněme nějakých deset až 15 centimetrů,“ řekl Hermann.
Tratě jsou podle něho připravené pro závody všech délek. Sníh je na okruzích od 1500 metrů po čtyři kilometry, který je určený pro vytrvalostní závod mužů. Šířka trati je šest až osm metrů, musí na ni být podle Hermanna nejméně 20 centimetrů sněhu.
Ze zásobníku, který je součástí novoměstské Vysočina Areny, je možné sníh na trať doplňovat. Uskladněný je od minulého roku.
„A když mrzne, plní se průběžně. Ale samozřejmě se zásobník vždycky zaplní na léto. Na letošek tam bylo nějakých 40 000 kubíků sněhu. Překryje se to štěpkou a většinou to bývá tak, že přes léto tam kolem 25 procent zásob ubyde,“ líčil Hermann.
„Loňské zásoby jsou základem sněhové pokrývky, která je také na tratích, ale když v prosinci a lednu mrzlo, tak se na trať stříkal další technický sníh,“ doplnil. Technický sníh je oproti přírodnímu odolnější vyšším teplotám.
V neděli bylo v Novém Městě na Moravě okolo sedmi stupňů Celsia. Trať si mohli vyzkoušet první technici a závodníci. Dnes bylo přes deset stupňů.
Organizátoři uvedli, že sněhová vrstva je dostatečně silná a měla by vydržet dva týdny, i kdyby se počasí nezlepšilo. Podle meteorologů klesnou v noci teploty na šest až tři stupně.