Slovák zmizel během závodu – varování šéfa před tragédií

Slovák zmizel během závodu – varování šéfa před tragédií

Dvaadvacetiletý Slovák se při sjezdu z kopce Cipressa snažil umazat ztrátu na hlavní peloton, za kterým v tu chvíli zaostával. Nevybral však jednu z technických zatáček a přes svodidla spadl do svahu.

Zcela mimo pozornost televizních kamer a organizátorů závodu, který patří mezi takzvané „Monumenty“ a je jedním z klasikářských vrcholů sezony.

Svrček si zlomil lopatku, klíční kost a několik žeber. Měl štěstí, že zůstal při vědomí a přes týmovou vysílačku si zavolal pomoc. I tak trvalo dlouho, než ho zástupci jeho stáje Soudal-Quick Step našli.

„Chlapi zastavili auto a šli Martina hledat, pročesali 500 metrů,“ líčil potom generální manažer belgického týmu Jurgen Foré.

„Martin je mladý a talentovaný jezdec,“ pokračoval Foré na adresu dvojnásobného medailisty z mistrovství světa kategorie do 23 let.

„Zatím však není tolik známý, proto zpráva o této události nevzbuzuje mnoho pozornosti. Ale měla by,“ upozornil.

Mezinárodní cyklistické unii UCI se rozhodl poslat otevřený dopis, v němž nabádá ke zvýšení bezpečnosti pro závodníky.

UCI se totiž v minulé sezoně snažila používání týmových vysílaček při závodech omezovat, některé podniky se odjely zcela bez možnosti této komunikace mezi jezdci a vedením týmu.

Podle unie se tím snižuje riziko pádů, protože cyklisté nejsou pod bezprostředním tlakem sportovních ředitelů, kteří je skrze vysílačky mnohdy tlačí do vyšších rychlostí a nebezpečných manévrů.

„Martinův případ ale potvrzuje, jak je technologie přínosná a důležitá. Pro jezdce jsou sluchátka a spojení s týmem přes ně zásadním zdrojem informací. Navíc jim umožňují zavolat si o pomoc,“ apeloval po sobotní události Foré z Quick Stepu.

Jedním z loňských závodů, který se jel bez vysílaček, bylo klání juniorek na zářijovém mistrovství světa ve Švýcarsku. Na následky pádu po něm zemřela domácí osmnáctiletá Muriel Furrerová.

Okamžitě se rozjely debaty, že pokud by závodnice, které její pád viděly, nahlásily událost přes svá sluchátka, mohlo se Švýcarce dostat dřívější pomoci. Vrtulník totiž přiletěl na místo nehody až hodinu po závodě.

„Možná ji to mohlo zachránit,“ uznal český jezdec Mathias Vacek.

„Tentokrát to byly naštěstí jen zlomené kosti, ale chtěl bych zdůraznit, že jakýkoliv pád může mít vážnější následky,“ vzkázal mezinárodní unii Foré a v otevřeném dopise připsal ještě několik dalších bodů.

Omezil by počet převodů, aby se závodilo v menších rychlostech, šířku řídítek a chtěl by vylepšit helmy. Tak aby byly bezpečnější, klidně na úkor aerodynamiky. Vyzývá také k používání GPS lokátorů, což by jeho týmu zrovna v případě hledání zraněného Svrčka pomohlo.

„Byl to pro mě těžký moment,“ napsal Slovák na Instagramu tři dny po nehodě. „Jsem vděčný lékařům a sestřičkám, kteří se o mě postarali a zabránili tomu, aby byly následky pádu ještě horší, než jsou,“ děkoval rodák z vesnice Nesluša poblíž Kysuckého Nového Mesta.

V belgickém týmu Soudal Quick-Step působí Svrček s českým cyklistou Josefem Černým. Dlouhá léta oblékal dres této stáje Zdeněk Štybar.

Dvaadvacetiletý slovenský cyklista Martin Svrček zažil hrůzný moment během nedávného závodu, když při sjezdu z kopce Cipressa spadl do svahu. Tato událost mohla skončit tragicky, ale naštěstí se Svrčekovi podařilo zůstat vědomý a zavolat si pomoc prostřednictvím týmové vysílačky. Jeho tým Soudal-Quick Step ho nakonec našel a poskytl mu potřebnou péči.

Generální manažer týmu Jurgen Foré zdůraznil, že bezpečnost jezdců je prioritou a že technologie, jako jsou týmové vysílačky, mohou hrát klíčovou roli při poskytování pomoci v případě nehody. Mezinárodní cyklistická unie UCI se rozhodla poslat otevřený dopis, ve kterém apeluje na zvýšení bezpečnosti pro závodníky.

Nedávná tragická událost na mistrovství světa juniorek ve Švýcarsku, kde zemřela závodnice Muriel Furrerová po pádu, poukázala na důležitost rychlé a efektivní pomoci v případě nehody. Diskuze o bezpečnosti cyklistů a možných opatřeních, jako je omezení rychlosti závodění nebo vylepšení helmy, nabrala na intenzitě.

Martin Svrček se po nehodě uzdravuje a děkuje lékařům a zdravotním sestrám za péči. V týmu Soudal Quick-Step působí společně s českým cyklistou Josefem Černým. Bezpečnost jezdců je stále důležitější téma v profesionálním cyklistickém světě a je důležité, aby se přijaly opatření k minimalizaci rizika nehod a zranění.