Basketbal je čím dál globálnější sport. V severoamerické, věhlasné NBA už nastupují hvězdy ze všech koutů světa.
I proto Spojené státy na posledních dvou světových šampionátech nezískaly medaili. Mimochodem, v Číně 2019 dokonce skončily sedmé, příčku za Českem.
Že by se teď ale bály o olympijský trůn, na kterém sedí od roku 2008?
„Viděli jste náš tým?!“ vychrlil ze sebe reprezentační pivot Bam Adebayo, když dostal otázku na zlepšující se zbytek světa. „Ne že bych jiné země nerespektoval, to vůbec ne. Když ale dáte dohromady tým, jako je ten náš, a srovnávají vás s Dream Teamem, hodně to svědčí o tom, jak skvělí můžeme být, pokud budeme hrát tím správným způsobem a dělat všechny věci, které dělat máme.“
Oproti slavnému Dream Teamu z olympijských her v Barceloně 1992 to teď Američané mají těžší.
Ve Francii není na soupiskách protivníků jen devět hráčů NBA jako tehdy, ale desítky. Včetně superhvězd Nikoly Jokiče za Srbsko nebo Giannise Antetokounmpa za Řecko.
Nedá se tedy očekávat, že Američané budou vyhrávat v průměru o 44 bodů jako Magic Johnson a spol. před 32 lety.
Jednoznačnými favority ale jsou. Z NBA nepřivezli druhořadý nebo třetiřadý výběr jako na poslední světové šampionáty, ale ten nejlepší možný. Co jméno, to superhvězda. Nechybějí LeBron James, Kevin Durant či Stephen Curry.
V přípravě to ale moc znát nebylo.
USA sice vyhrály všech pět zápasů, ale většinou těsně.
Největší překvapení přišlo před týdnem v Londýně proti Jižnímu Súdánu, africkému týmu, který se na olympiádu kvalifikoval vůbec poprvé a mnozí ve Spojených státech ho neberou moc vážně.
„Nejspíš ani nemají žádného basketbalistu přes 190 centimetrů,“ vtipkoval na stanici Fox Sports 1 bývalý hvězdný křídelník Paul Pierce, přestože tuto výšku překračují všichni reprezentanti Jižního Súdánu v výjimkou rozehrávače Carlika Jonese.
„Měli tam místo Jižní Súdánu dát Litvu,“ připomněl Pierce uznávanou evropskou reprezentaci, která se však na olympijský turnaj s pouhými 12 účastníky nekvalifikovala.
O to větší překvapení bylo, když Američané udolali outsidera až deset sekund před koncem a zvítězili těsně 101:100.
„Kluci málem prohráli s nějakými Afričany,“ kroutil pak hlavou jiný basketbalový velikán v důchodu Gilbert Arenas. Jižní Súdánce přirovnal k jamajským bobistům ze zimní olympiády 1988, podle nichž vznikl film Kokosy na sněhu.
Pierce i Arenas se po kritice z Jižního Súdánu i odjinud za své výroky omluvili.
Pokud jde o samotnou reprezentaci USA, tak ta si v následné generálce reputaci příliš nevylepšila. Silné Němce porazila 92:88, ale trenér Steve Kerr hřímal. „Z našeho tempa jsem byl naštvaný, s míčem jsme po palubovce jen chodili. Na videozáznam se mi dívalo opravdu těžce,“ přiznal.
Olympijský turnaj rozehrají Američané v nedělních 17:15 proti Srbsku. Ve skupině potkají ještě Portoriko a – což je s ohledem na incident z přípravy nejzajímavější – Jižní Súdán.
Basketbal je stále více globálním sportem, který přitahuje hvězdy z celého světa do prestižní NBA v Severní Americe. Tato skutečnost se odráží i na mezinárodních soutěžích, kde Spojené státy nedokázaly získat medaili na posledních dvou světových šampionátech. V roce 2019 dokonce skončily až na sedmém místě, za Českem.
Přestože se mohlo zdát, že Američané mají obavy o svou olympijskou úroveň, kterou udržují od roku 2008, jejich reprezentant Bam Adebayo se nechal slyšet: „Viděli jste náš tým?! Když ale dáte dohromady tým jako ten náš a srovnávají vás s Dream Teamem, hodně to svědčí o tom, jak skvělí můžeme být, pokud budeme hrát tím správným způsobem a dělat všechny věci, které dělat máme.“
Oproti slavnému Dream Teamu z roku 1992 mají Američané tentokrát tvrdší konkurenci. Na soupiskách protivníků nejsou jen devět hráčů NBA, ale desítky, včetně superhvězd jako Nikola Jokić za Srbsko nebo Giannis Antetokounmpo za Řecko. Očekávat vítězství s průměrným rozdílem 44 bodů jako před 32 lety není reálné, ale Američané jsou jednoznačnými favority s nejlepšími hráči NBA v týmu.
Přestože USA vyhrály všechny přípravné zápasy, většinou to bylo těsné. Největším překvapením bylo nedávné utkání proti Jižnímu Súdánu, kde Američané zvítězili až deset sekund před koncem v poměru 101:100. Toto vítězství bylo pro mnohé překvapivé a naráželo na nedostatek respektu k africkému týmu.
Americký trenér Steve Kerr byl kritický i k vlastnímu týmu po vítězství nad Německem 92:88. Kritizoval pomalé tempo hry a nedostatek pohybu na hřišti. Přestože Američané mají silný tým s hvězdami jako LeBron James, Kevin Durant nebo Stephen Curry, jejich příprava na olympijský turnaj nebyla bez problémů.
Olympijský turnaj začnou Američané utkáním proti Srbsku a ve skupině se ještě setkají s Portorikem a Jižním Súdánem. I přes incidenty během přípravy zůstávají Američané jednoznačnými favority na zlatou medaili, ale konkurence je tentokrát tvrdší než kdy dříve.