Startovalo se v areálu Centra Kociánka, v brněnské čtvrti Královo Pole. Vozy a motocykly stoupaly 3500 metrů do kopce s cílem na okraji Soběšic. Překonat musejí převýšení 160 metrů s průměrným stoupáním 4,592 % a maximálním stoupáním 10 %.
Mezi více než 350 účastníky nechyběly ani skutečně rarity – Autocar Type 8 vyrobený v roce 1902, pravděpodobně nejstarší vůz v Česku, který má registrační značku a může tak na běžné silnice, či jen o dva roky mladší Ford C.
Popud k založení Kociánky dala Alice Masaryková a v roce 1919 byl k tomuto účelu vybrán bývalý zámeček rodiny Schaffgotschů s parkem.
Není tedy divu, že ke stoletému výročí tradičního klání pronesl slavnostní řeč i „prezident Osvoboditel“ Tomáš Garrigua Masaryk. Nechyběla ani jeho dcera Alice, kterou zosobnila velká milovnice historických aut a motorek Sylvie Dyková Zouharová. Jinak také vedoucí automobilových sbírek Technického muzea v Brně.
„Vedle stoletého výročí prvního závodu jsme oslavili i padesát let od obnovení tradice závodů pod hlavičkou brněnského Veteran Automoto Clubu,“ uvedl Karel Kupka, organizátor a hlavní postava závodu Brno – Soběšice.
V Brně nedávno proběhla historická událost, která přilákala více než 350 účastníků a mnoho diváků. Stoleté výročí závodů Brno – Soběšice bylo oslavováno v areálu Centra Kociánka v brněnské čtvrti Královo Pole. Tento závod je známý tím, že vozy a motocykly musí zdolat 3500 metrů do kopce s průměrným stoupáním 4,592 % a maximálním stoupáním 10 %.
Mezi účastníky nechyběly skutečné rarity, jako například Autocar Type 8 vyrobený v roce 1902, pravděpodobně nejstarší vůz v Česku s registrační značkou, nebo Ford C o dva roky mladší. Kociánka byla založena díky podnětu Alice Masarykové a v roce 1919 byl k tomuto účelu vybrán bývalý zámek rodiny Schaffgotschů s parkem.
Na slavnostním setkání ke stoletému výročí se objevil i „prezident Osvoboditel“ Tomáš Garrigua Masaryk, který pozdravil veterány a jejich osádky. Mezi hosty nechyběla ani jeho dcera Alice, kterou zastupovala velká milovnice historických aut a motorek Sylvie Dyková Zouharová, vedoucí automobilových sbírek Technického muzea v Brně.
Karel Kupka, organizátor a hlavní postava závodu Brno – Soběšice, zdůraznil nejen stoleté výročí prvního závodu, ale také padesát let od obnovení tradice závodů pod hlavičkou brněnského Veteran Automoto Clubu. Tato událost připomněla bohatou historii motoristických závodů v Česku a přinesla radost nejen účastníkům, ale i divákům.