Sudí ve videu dvakrát hrubě chyboval ve prospěch Sparty v zápase s Tristní Berkou.

Sudí ve videu dvakrát hrubě chyboval ve prospěch Sparty v zápase s Tristní Berkou.

Arbitři na Spartě chybovali nejprve ve 12. minutě, kdy uznali branku domácího Asgera Sörensena na 1:0, přestože dánský obránce zahrál rukou. Zasáhnout měl videorozhodčí Ondřej Berka.

„Hráč domácího družstva se dotkl míče rukou a bezprostředně poté vstřelil branku. Jednalo se o přestupek, VAR (videorozhodčí) chybně neintervenoval,“ vysvětlila komise rozhodčích v komuniké.

V osmé minutě nastavení pak měl být vyloučen krajní bek Ryneš za surový zákrok na střídajícího Matúše Rusnáka. Černý mu udělil pouze žlutou kartu.

„Šlo o udeření soupeře do oblasti hlavy a krku, jednalo se o přestupek provedený z frustrace a bez snahy hrát míčem. VAR chybně neintervenoval,“ uvedla komise.

Chyby se dopustil také Ondřej Pechanec, který měl v Českých Budějovicích v 79. minutě udělit druhou žlutou kartu libereckému Michalovi Hlavatému za podražení Marcela Čermáka. Slovan na stadionu Dynama dohrál v plném počtu a remizoval bez branek.

„Rozhodčí chybně neudělil druhou žlutou a následně červenou kartu hráči hostujícího družstva za podražení soupeře. VAR dle protokolu správně neintervenoval,“ upozornila komise, že videorozhodčí nemůže řešit udělení žlutých karet.

V 90. minutě duelu Hradce Králové se Slavií střídající Ondřej Mihálik upadl ve vápně po souboji s Janem Bořilem, sudí Jan Beneš ale penaltu nenařídil a domácímu hráči naopak udělil žlutou kartu za simulování. Zápas skončil nerozhodně 1:1.

„Rozhodčí nenařídil pokutový kop správně. Mezi hráčem hostujícího a domácího družstva došlo ke kontaktu, ale o přestupek se nejednalo. Rozhodčí následně chybně udělil žlutou kartu domácímu hráči za simulaci, nešlo o zjevnou snahu oklamat ho,“ uvedla komise.

Komise na základě manuálu veřejně hodnotí vždy čtyři situace, které vyberou média.

V nedávném fotbalovém zápase mezi Spartou a jiným týmem se událo několik kontroverzních momentů, kdy sudí udělili rozhodnutí, která vyvolala rozruch mezi fanoušky i fotbalovými experti. Jedním z těchto momentů byla situace ve 12. minutě, kdy byla uznána branka domácího týmu, přestože hráč zahrál rukou. Videorozhodčí měl možnost zasáhnout, ale neudělal tak.

Dalším sporným okamžikem byl zákrok krajního beka na střídajícího hráče soupeře, za který měl být hráč vyloučen. Sudí však udělil pouze žlutou kartu. Podobně se chyby dopustil i v jiných situacích, kdy hráči měli být potrestáni tvrdšími opatřeními, ale sudí neudělili správné rozhodnutí.

Komise, která hodnotí výkony sudích, upozornila na chyby a nedostatky v jejich rozhodování. Některé situace byly podle komise správně posouzeny, ale v některých případech došlo k zjevným chybám. Je důležité, aby sudí byli schopni spravedlivě a objektivně posuzovat herní situace a nedopouštěli se hrubých chyb, které mohou ovlivnit výsledek zápasu.

Fotbalové zápasy jsou plné emocí a napětí, ale je důležité, aby rozhodčí byli schopni udržet klid a spravedlivě posuzovali herní situace. V opačném případě může dojít k nespravedlivým výsledkům a narušení fair play ve sportu. Je třeba dbát na spravedlivost a objektivitu při posuzování herních situací, aby byl fotbal skutečně sportem fair play.