Do první kola po vzoru otce Lukas s největší pravděpodobností nepronikne.
Celkově by ho ale červnová dražba talentů neměla minout. Dá se to odvodit třeba z toho, že v lednu – stejně jako kdysi otec – naskočil do zápasu nejnadějnějších hráčů CHL, která sdružuje tři elitní kanadské juniorky.
Ze čtyřicítky hokejistů, kteří se duelu zúčastnili před rokem, jich na draftu uspělo 37.
Sedmnáctiletý Fischer si pozvánku vysloužil za výkony v Sarnii, kde nakonec v 68 zápasech posbíral 34 bodů (6+28). Mezi zpravidla staršími spoluhráči skončil v týmové produktivitě šestý, dostával spoustu prostoru.
Boduje i v žebříčcích. Skauti ho zpravidla umisťují do druhého nebo třetího kola. Třeba Centrální úřad skautingu NHL ho ve finálním hodnocení zařadil na 45. příčku mezi severoamerickými bruslaři.
„Lukas odehrál silnou sezonu,“ prohlásil David Gregory z této organizace. „Zlepšil svou hru ve všech oblastech, působivé. Má velmi dobré hokejové IQ a na ledě se umí dobře rozhodovat, skvěle čte hru. Solidně bruslí dobře i dozadu, dokáže s každým držet krok.“
„Stylem bruslení a citem pro hru mi z toho, co si pamatuju, připomíná jeho otce,“ dodal.
Jiří Fischer také patřil k velkým talentům, draftem dokonce prošel už na 25. pozici. Později si postupně vydřel místo v základní sestavě detroitských Red Wings. Vyhrál Stanley Cup, mistrovství světa, pořád šel nahoru. Než mu v pouhých 25 letech předčasně zhatily kariéru problémy se srdcem.
Nedlouhé poté přešel v Detroitu z ledu do kanceláře – na pozici ředitele hráčského rozvoje, kterou vykonává dodnes.
Lukas se tak narodil a vyrůstal v Michiganu, k Red Wings má blízko. Třináctku na dresu nosí kvůli slavnému centrovi Pavlu Dacjukovi a hodně sleduje obránce Moritze Seidera, současnou hvězdu klubu.
Stejně jako on by rád zářil na obou koncích kluziště. „Jsem dost důrazný a hodně mi záleží na hře v obranném pásmu, ale také rád podporuju útok,“ popsal se.
V očích řady skautů mu pomáhá, že se narodil 9. září, takže je jedním z nejmladších dostupných hráčů a v příštích měsících může udělat dynamičtější pokrok než mnoho ostatních. Kdyby přišel na svět jen o týden později, týkal by se ho až draft 2025.
Scott Wheeler z online deníku The Athletic vidí ve Fischerovi možného solidního beka do NHL a v osobním žebříčku mu přisoudil 57. místo, tedy druhé kolo.
„Je vysoký, dobře brání, hraje tvrdě a je dost pohyblivý. Také je to podle všeho charakterově skvělý kluk, kterého v týmu chcete,“ napsal Wheeler.
Česká reprezentace však na Fischera musí zapomenout, alespoň pro tuto chvíli.
Nadaný obránce s dvojím občanstvím zatím na akcích hokejové federace IIHF nereprezentoval nikoho, ale momentálně má jen jednu možnost – Spojené státy.
V Česku totiž po desátých narozeninách neodehrál dvě po sobě jdoucí sezony a 16 po sobě jdoucích měsíců.
Nejde zdaleka o první takový případ. Loni prošel draftem NHL syn jiné české hvězdy, Radka Bonka. I Oliver má dvojí občanství, ale může nastoupit jen za Kanadu, což už se mu ostatně povedlo.
Fischer měl k reprezentování USA nejblíž, když pronikl do širší nominace na poslední Hlinka Gretzky Cup. Finální nominaci si ale nevybojoval.
Do prvního kola draftu NHL by syn další české hokejové hvězdy Lukas Fischer s největší pravděpodobností nepronikl, ale celkově by ho červnová dražba talentů neměla minout. Sedmtnáctiletý Fischer si pozvánku na draft vysloužil za výkony v týmu Sarnia, kde bodoval a ukázal svůj talent.
Skauti ho zpravidla umisťují do druhého nebo třetího kola draftu a oceňují jeho hru i schopnosti. Lukas Fischer se narodil a vyrůstal v Michiganu, kde má blízko k týmu Detroit Red Wings. Stejně jako jeho otec Jiří Fischer, který prošel draftem a hrál za Red Wings, by i Lukas rád uspěl v NHL.
Scott Wheeler z The Athletic vidí ve Fischerovi potenciál pro NHL a umístil ho ve svém žebříčku na 57. místě, tedy do druhého kola draftu. Lukas Fischer má dvojí občanství, ale prozatím může reprezentovat pouze Spojené státy, ne Českou republiku.
Česká reprezentace tak na Fischera musí prozatím zapomenout, jelikož na akcích IIHF nereprezentoval nikoho a momentálně má možnost reprezentovat pouze USA. Podobný případ byl loni s Radkem Bonkem, jehož syn Oliver může reprezentovat pouze Kanadu.
Lukas Fischer se sice narodil v Česku, ale kvůli pravidlům IIHF a absenci účasti v českých soutěžích nemůže momentálně reprezentovat Českou republiku. Má však před sebou velký potenciál a možnost uspět v NHL.