Mezinárodní agentura pro bezúhonnost tenisu (ITIA) v úterý uvedla, že během březnového turnaje v Indian Wells měl Sinner dvakrát pozitivní test na steroid klostebol.
Letošní vítěz Australian Open však unikl zastavení činnosti, neboť nezávislý tribunál přijal jeho vysvětlení, že se mu zakázaná látka dostala do těla z rukou osobního maséra, který si s ní léčil drobné poranění.
„Nedokážu si představit, jak se právě teď cítí všichni ostatní hráči, kteří byli distancováni za zakázané látky. Jsou tu různá pravidla pro různé hráče,“ napsal na sociálních sítích bývalý desátý tenista žebříčku Shapovalov.
Ještě ostřeji se vyjádřil wimbledonský finalista z roku 2022 Nick Kyrgios. „Směšné – ať už to bylo omylem, nebo plánované. Dvakrát jste byli testováni na zakázanou látku, takže byste měli na dva roky zmizet,“ napsal Australan.
Sinner neměl po pozitivním testu zastavenou činnost ani dočasně, neboť se proti automatickému zákazu startu úspěšně odvolal. Jeho jediným trestem za dopingové provinění je ztráta 400 bodů a prize money ve výši 325.000 dolarů (7,4 milionu korun) za postup do semifinále v Indian Wells.
Proti rozhodnutí tribunálu, že Sinner nenese na dopingovém nálezu vinu a ani se neprovinil nedbalostí, se mohou odvolat Světová antidopingová agentura či Italská antidopingová agentura.
„Ať už Sinner dopoval, nebo ne, tohle není správné. Mnoho hráčů si prošlo tím samým a museli čekat měsíce nebo roky, než byli prohlášeni za nevinné. Tohle nevypadá dobře,“ kritizoval řešení Sinnerova případu britský tenista Liam Broady na sociálních sítích.
Třiadvacetiletý Sinner v úterním prohlášení trval na své nevině. ITIA uvedla, že jeho odvolání proti provizornímu zákazu činnosti vyhověla po konzultacích s vědci, kteří jeho vysvětlení přijali jako věrohodné.
„Mám pocit, že záleží jen na obrazu špičkových tenistů,“ napsala bývalá britská deblová jednička Tara Mooreová, jež byla za pozitivní dopingový test distancována na 19 měsíců, než byla loni osvobozena.
„Vypadá to, že názor nezávislého tribunálu se považuje za správný pouze v případě top tenistů. V mém případě ho ale zpochybňovali. To nedává smysl,“ uvedla hráčka, jejíž pozitivní test podle konečného verdiktu zavinilo kontaminované maso na turnaji v Bogotě.
Nejznámějším tenisovým dopingovým případem posledních let byla kauza bývalé světové jedničky a dvojnásobné grandslamové šampionky Simony Halepové.
Nyní dvaatřicetiletá Rumunka byla v říjnu 2022 provizorně suspendována a později distancována na čtyři roky za dvě různá porušení antidopingových pravidel. Po odvolání jí arbitrážní soud CAS trest v březnu zkrátil na devět měsíců a slavná hráčka se mohla vrátit na WTA Tour. Po dvou prohraných zápasech se nicméně od března na okruhu neobjevila.
Zastavenou činnost má od dubna mladá česká tenistka Nikola Bartůňková, jež měla v únoru a březnu pozitivní testy na zakázanou látku trimetazidin. Loňská finalistka wimbledonské juniorky v květnovém prohlášení uvedla, že nikdy vědomě zakázanou látku neužila.
Mohlo by vás zajímat: Kontroverzní konec zápasu v Cincinnati:
Skandál v tenise: Dopingový případ hvězdného tenisty Sinnera vyvolává kontroverze
Mezinárodní agentura pro bezpečnost tenisu (ITIA) nedávno oznámila, že během březnového turnaje v Indian Wells byl italský tenista Jannik Sinner dvakrát pozitivně testován na steroid klostebol.
Vítěz letošního Australian Open se však vyhnul dočasnému zastavení činnosti, protože nezávislý tribunál přijal jeho vysvětlení, že zakázaná látka se dostala do jeho těla prostřednictvím osobního maséra, který mu léčil drobná poranění.
Toto rozhodnutí vyvolalo vlnu nevole mezi ostatními tenisty, kteří byli za dopingové provinění distancováni na delší dobu. Kritiku na sociálních sítích vyjádřil například kanadský tenista Denis Shapovalov nebo australský hráč Nick Kyrgios.
Sinnerovi nakonec hrozí pouze ztráta 400 bodů a prize money ve výši 325.000 dolarů za postup do semifinále v Indian Wells. ITIA uvedla, že jeho odvolání proti provizornímu zákazu činnosti bylo přijato po konzultacích s vědci, kteří jeho vysvětlení považovali za věrohodné.
Tento případ vyvolal diskuzi o spravedlnosti v tenisovém světě, kde někteří hráči čelí tvrdším trestům za podobné prohřešky. Odpůrci rozhodnutí tribunálu tvrdí, že se jedná o dvojí metr, který favorizuje hvězdné hráče.
Tento případ není ojedinělý, podobné kontroverze provázely i jiné tenisty, jako například Simona Halepová, která byla distancována na čtyři roky za porušení antidopingových pravidel, ale později jí trest zkrácen na devět měsíců.
Dopingové skandály stále otřásají světem tenisu a mnozí se ptají, zda je systém trestání hráčů spravedlivý a konzistentní. Budoucí vývoj v případu Jannika Sinnera bude sledován s napětím a může ovlivnit vnímání integrity a spravedlnosti v profesionálním tenise.