Tresty uděleny po finále poháru: Plzeň dostala pokutu 200 000 Kč, Sparta polovinu.

Tresty uděleny po finále poháru: Plzeň dostala pokutu 200 000 Kč, Sparta polovinu.

Komise dnes v komuniké uvedla, že pokud by pořadatelem finále nebyla Fotbalová asociace ČR, tresty by byly výrazně vyšší.

Další pokuty dostaly kluby za porušení povinností pořadatele v závěru ligové soutěže. Sparta obdržela za domácí duel s Plzní pokutu 150 tisíc a Slavia za utkání s Mladou Boleslaví 120 tisíc korun.

Po finále domácího poháru, v němž Sparta v plzeňské Doosan Areně zvítězila 2:1 a po ligovém titulu získala double, vnikli na hrací plochu fanoušci obou táborů a střeli se v několika potyčkách. Každý z klubů se zodpovídal z nesportovního chování příznivců a celkem pěti konkrétních prohřešků, které oběma komise vytkla.

„Pokud bychom řešili podobný případ v rámci standardního ligového utkání a kterýkoliv z klubů by zastával pozici pořadatele, byly by udělené tresty mnohem vyšší. V případě finále MOL Cupu je však potřeba brát na zřetel, že ani jeden z klubů pořadatelem nebyl,“ uvedl předseda disciplinární komise Richard Baček.

„Naopak je nutné zdůraznit, že pořadatelem byla FAČR, tedy subjekt, který sice nese primární odpovědnost za průběh utkání, ale který není možné dle disciplinárního řádu FAČR potrestat. FAČR je nicméně v případě poháru příjemcem uložených pokut. Proto jsme stanovili pokuty v této výši a věříme, že dění v Plzni bude dostatečným poučením, aby k podobným incidentům v budoucnu nedocházelo,“ dodal Baček.

FAČR v prohlášení uvedla, že se bezpečnostní služba nejprve snažila situaci po utkání řešit bez aktivního zapojení policie. Tu o součinnost podle zákona o podpoře sportu požádal bezpečnostní manažer ve chvíli, kdy na hrací ploše reálně hrozil hromadný střet příznivců obou klubů a objevily se i další výtržnosti. Vedení FAČR zahájilo vlastní vyšetřování událostí po zápase a se závěry seznámí výkonný výbor.

V nejvyšší soutěži kluby pořadatelem zápasů jsou. Sparta pyká mimo jiné za vniknutí fanoušků na trávník po posledním utkání s Plzní, po němž následovala mistrovská korunovace. Slavia zase byla potrestána za to, že její příznivci v závěrečném kole použili pyrotechniku, což mělo za následek přerušení zápasu s Mladou Boleslaví.

Za nepřístojnosti fanoušků Baník Ostrava a Hradec Králové zaplatí 60 tisíc, České Budějovice 30 tisíc, Pardubice 20 tisíc a druholigová Opava 30 tisíc korun.

Po finále poháru padly tresty za nepřiměřené chování fanoušků a porušení povinností pořadatele. Fotbalová asociace ČR udělila pokuty klubům za incidenty, které se odehrály po zápase.

Sparta a Plzeň obdržely pokuty za nesportovní chování svých fanoušků, kteří se dostali na hrací plochu a docházelo k potyčkám mezi příznivci obou týmů. Sparta zaplatí 150 tisíc korun a Plzeň 200 tisíc korun. Slavia a Mladá Boleslav byly také potrestány za podobné incidenty, s pokutou ve výši 120 tisíc korun.

Předseda disciplinární komise Richard Baček uvedl, že pokud by se podobné situace odehrály v rámci standardního ligového zápasu, tresty by byly mnohem vyšší. Nicméně v případě finále poháru je nutné brát v úvahu, že žádný z klubů nebyl pořadatelem, ale zodpovědnost nese Fotbalová asociace ČR.

Fotbalová asociace ČR uvedla, že se snažila situaci řešit bez aktivního zásahu policie, ale nakonec bylo nutné zasáhnout kvůli hrozícím střetům mezi fanoušky. Vedení asociace zahájilo vyšetřování událostí a seznámí s nimi výkonný výbor.

Kluby jsou povinni zajistit bezpečnostní opatření během zápasů a nést odpovědnost za chování svých fanoušků. Tresty byly uděleny i dalším týmům za nepřiměřené chování příznivců. Baník Ostrava, Hradec Králové, České Budějovice, Pardubice a Opava dostaly pokuty za porušení disciplinárních pravidel.

Doufejme, že tyto události poslouží jako poučení pro kluby a fanoušky a podobné incidenty se v budoucnu nebudou opakovat. Bezpečnost a fair play by měly být vždy na prvním místě při sportovních událostech.